KODEKS RODZICA

1.  Ustal plan dnia. Dziecko musi mieć świadomość, że życie domowe toczy się wedle pewnego schematu, ale nie musi być nudne. Czasu między obiadem a kolacją nie trzeba spędzać przed telewizorem. Zimą można pójść przecież z dziećmi na lodowisko lub sanki, a w ogóle pozwalać dzieciom na zajęcia dające im radość.

2.  Policją, prokuratorem i sądem dla dzieci są rodzice. To oni już na etapie wczesnego dzieciństwa muszą dzieciom wymierzać kary (ale nie bicie) za przewinienia i być w karaniu konsekwentnym. Nie wolno puszczać mimo uszu słów „głupia matka”, bo to tak jakbyśmy nastolatkom pozwolili na demolowanie przystanków. Karanie nie oznacza surowego, bezdusznego, mechanicznego traktowania dzieci.

3.  Rodzice  MUSZĄ nagradzać dobre zachowania swoich pociech: sprawne posprzątanie zabawek, osiągnięcia w zabawie i nauce.

4.  Rodzice MUSZĄ okazywać dzieciom miłość, czułość, zrozumienie, co nie równa się przyzwoleniu na zachowania utrudniające życie innym.

5. Rodzice razem MUSZĄ być wobec dzieci jednością. Jeden rodzic nie może zakazać czegoś, na co drugi pozwala. Dziecko oczywiście zacznie wykorzystywać rodziców, by otrzymywać to, na co ma ochotę.

6. Zrób razem z dzieckiem listę zasad panujących w domu.

Przygotuj wspólnie z dzieckiem atrakcyjne dla niego nagrody.